Ангел Кънчев – героичната саможертва, която отеква през вековете
153 години след трагичната гибел на Ангел Кънчев, Русе отново се преклони пред подвига на един от най-смелите си синове. С възпоменателна церемония и историческа възстановка, жителите на града отдадоха почит на революционера, който остана верен на делото за свободата на България до последния си дъх.
История, която не избледнява
Роден в Трявна през 1850 г., Ангел Кънчев още от младежките си години проявява буден ум и пламенен патриотизъм. Учи в Румъния и Сърбия, където се включва във Втората българска легия в Белград – средище на бъдещите революционни водачи. Там той се среща с Васил Левски, който скоро ще му възложи важна мисия – да подпомогне организирането на революционни комитети в Северна България.
През лятото на 1871 г. Българският централен революционен комитет (БРЦК) назначава Кънчев за помощник на Левски. Вдъхновен от идеята за независима България, той неуморно работи за създаването на нови революционни организации. Пътува из страната, изнася беседи в училища и черкви, проповядвайки нуждата от свобода. Събира над 1000 народни песни, вярвайки, че културното наследство на народа е ключово за неговото пробуждане.
На 17 март 1872 г. (5 март по стар стил), Ангел Кънчев получава нареждане да замине за Букурещ с важна мисия. Още на русенското пристанище обаче е разпознат от османската полиция и обграден. Решен да не бъде заловен жив и подложен на жестоки разпити, младият революционер избира смъртта, изричайки последните си думи: „Да живее България!“
Русе помни своя герой
Церемонията по отбелязването на 153 години от гибелта му започна с възстановка, която пресъздаде последните му мигове. В нея участваха клубове по военно-историческа реконструкция, НЧ „Стефан Караджа – 2018“, клуб „Родолюбие“ и други патриотични организации. В ролята на Ангел Кънчев се превъплъти Васил Живков, а живата картина на събитията показа величавия, но трагичен избор на героя.
Тържествената церемония се проведе пред паметника на революционера на ул. „Славянска“ в Русе. Официални лица, сред които председателят на Общинския съвет в Русе академик Христо Белоев, заместник областният управител Георги Георгиев и заместник-кметът Димитър Недев, изразиха почитта си към паметта на Кънчев. Сред присъстващите бяха ректорът на Русенския университет „Ангел Кънчев“ доц. д-р Десислава Атанасова, началникът на Военното окръжие полковник Васил Петров, директорът на Областната дирекция на МВР – Русе ст. комисар Николай Кожухаров, представители на местната и държавната власт, както и десетки граждани.
Заупокойна молитва за Ангел Кънчев и всички, загинали за свободата на България, бе отслужена от Негово Преосвещенство Главиницкия епископ Макарий и свещеници от Русенската света митрополия.
Тържествената атмосфера бе допълнена от изпълненията на Общинския духов оркестър, 13-и Младежки гвардейски отряд, както и въздействащи художествени програми. Йоана Донева от Детска вокална група „Слънце“ изпълни „Молитва за България“, а Александра Николаева рецитира стихотворението „Самоубиец“ от Пенчо Славейков – творба, посветена именно на саможертвата на Кънчев.
Героите като Ангел Кънчев не просто живеят в учебниците по история – те са символ на чест, кураж и безкористна любов към Родината. Той е пример за младите – за това, че свободата не е даденост, а извоювано право, за което поколения наред са проливали кръвта си.Днес, в епоха на предизвикателства и изпитания, трябва да се запитаме – имаме ли същата готовност да защитаваме своите идеали и да работим за добруването на България? Историята не е само минало – тя е нашият морален компас.
Всяка година Русе си спомня за своя герой, но неговата саможертва трябва да бъде в сърцата на всички българи. Поклон пред паметта на Ангел Кънчев!
Снимка : bta.bg
Коментари