Ресторантьорският бранш в България пред ново изпитание: Връщането на 20% ДДС и вълната от протести

С настъпването на 1 януари 2025 година, българският ресторантьорски сектор ще бъде изправен пред съществена промяна. Антикризисната мярка, въведена по време на COVID-19 пандемията, която намали ставката на Данъка върху добавената стойност (ДДС) за ресторанти и основни хранителни стоки на 9%, ще бъде отменена. Новото законодателство предвижда възстановяване на стандартната ставка от 20% за тези услуги и продукти.

Икономически последствия и обществено недоволство

Тази промяна вече предизвиква напрежение в ресторантьорския сектор. Според представители на бранша, връщането към по-високата ставка ще доведе до покачване на цените за крайния потребител и ще затрудни оцеляването на малките и средните предприятия. Особено силно ще бъде засегнат туристическият сектор, в който заведенията играят ключова роля за привличането на посетители.

В знак на протест срещу предстоящата промяна, ресторантьори в Русе организираха символична акция на 15 март 2025 година. В 21:00 часа, заведенията в града изгасиха светлините и спряха музиката за точно 9 минути. Протестът е част от националната кампания, която настоява за запазване на преференциалната ставка от 9%.

"Това е част от започващата битка на ресторантьорите за оцеляването на бизнеса – 9% ДДС ЗА ЗАВЕДЕНИЯТА. За да не изгаснат светлините в стотици ресторанти за постоянно. Това е нашето послание – ПОЛИТИЦИ, СЪХРАНЕТЕ БЪЛГАРСКИЯ ТУРИЗЪМ," заявиха от Съюза на хотелиерите и ресторантьорите в Русе.

Опасения и бъдещи действия

Според браншовите организации, увеличението на ДДС ще има каскаден ефект върху икономиката, водейки до увеличаване на разходите за крайния потребител и понижаване на конкурентоспособността на заведенията. Те предупреждават, че подобно увеличение може да доведе до трайно затваряне на множество обекти и ще повлияе негативно върху сектора на туризма и свързаните икономически дейности.

Ресторантьорите заявяват, че ще продължат да защитават интересите си чрез различни форми на протест и призовават политиците да преразгледат решението. Възможните последици от увеличението на ДДС засягат не само бизнеса, но и социалния климат, като рискуват да създадат допълнително напрежение сред потребителите.

Перспективи за бъдещето

Промяната в ДДС политиката идва в контекста на стремежа на правителството за стабилизиране на бюджета. Въпреки това, въздействието върху малкия и средния бизнес, както и върху потребителските цени, повдига въпроси относно баланса между фискалната политика и подкрепата за жизненоважни сектори от икономиката.

В следващите месеци ще стане ясно дали общественият натиск и протестите ще доведат до преосмисляне на политиката. За сега, браншът остава единен в позицията си и готов за продължаваща борба за запазване на преференциалната ставка на ДДС.

Снимка : интернет

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД